Kozí mléko

15.01.2013 13:42

Účinky kozího mléka znali již staří Římané, kdy kozí mléko bylo považováno za „elixír krásy a dlouhověkosti" a bylo velmi ceněné. Již Kleopatra znala kozí máslo jako elixír krásy a zdraví. Řecký lékař Hipokrates napsal o kozím másle a mléce mnoho pojednání. Starším lidem, kteří měli potíže s nohami, předepisoval kozí máslo. Dodnes se u mnoha horských národů kozí máslo s bylinkami používá jako součást řady léčebných mastí. Dlouhodobě známé léčebné účinky kozího mléka jsou podloženy i vědeckými studiemi. S pozitivními výsledky se setkáváme u těchto onemocnění:

  • onemocnění trávicího traktu - Kozí mléko obsahuje vysoce hodnotné bílkoviny (kasein, albumin, globulin), velmi hodnotné a lehce stravitelné tuky, minerální soli Ca, K, Mg, Na, P, stopové prvky Cu, Zn, Mn, Ti, Cr, relativně málo Fe, vitamíny A, B1, B2, B12, C, D, E, kyselinu listovou, osm enzymů (především čerstvě nadojené mléko). Složení kozího mléka způsobuje, že při jeho konzumaci je naše tělo chráněno před škodlivými vlivy životního prostředí a celou řadou nemocí. Působí příznivě i na žaludek a střeva.
  • stres a migrény – Mnoho lidí, hlavně žen, trpí bolestmi hlavy, zejména migrénou. Příčiny většinou nejsou známy. V poslední době se poukazuje na to, že migréna může mít alergický původ. Podle anglické lékařky M. Chaimersové byla u některých pacientů trpících migrénou zjištěna alergie na kravské mléko a po jeho nahrazení mlékem kozím se jejich stav velmi zlepšil.
  • alergie – Při vzniku dětských alergií se největší role přičítá obsahu kaseinu, což je bílkovinná frakce obsažená v kravském mléce. Uvádí se, že lidská populace je v 60 až 70 % případů alergická na tyto bílkoviny. Vzhledem k tomu, že kozí mléko má odlišné složení a odlišný podíl bílkovinných frakcí, je snášeno bez problémů nejen u dětí, ale i u dospělých.
  • revmatické bolesti – Vykazuje protizánětlivé účinky, protože posiluje imunitní systém. Trpíte-li revmatickými bolestmi, dnou, artrózou, změnami kostí, kloubů a vazů, máte-li potíže s páteří, bolesti v kříži, namohli jste své nohy dlouhým sportovním výkonem – pak se masírujte 4x denně kozím máslem.
  • kožní alergie (ekzémy) – Kozí mléko může potlačit i velmi tvrdošíjné onemocnění kůže. Na mnoha kožních klinikách v zahraničí se používá proti zarudlosti a zvlášť úporným vyrážkám. Zde především pomáhají koupele v syrovátce doplněné o stravování s vyloučením kravského mléka a výrobků z něj.
  • prevence nádorových onemocnění – Před deseti lety bylo prokázáno, že kozy nikdy neonemocní rakovinou, musí tedy být něco, co kozí buňky chrání. Zajímavé výsledky jsou též z pozorování onkologických pacientů, kteří pravidelně pili kozí mléko. Cítili se velmi dobře. Podobně bylo ve Francii úspěšně prokazováno snížení rizika opětovného propuknutí nemoci u již operovaných pacientů. Z toho samozřejmě vědci nevyvozují jednoznačné závěry, že by kozí mléko bylo lékem proti rakovině. Ale je jasné, že složení kozího mléka prokazatelně působí na výstavbu a obnovu buněk a že kozí mléko pravidelně užívané chrání naše buňky před škodlivými vlivy.